Žakardas

 

Žakardiniais vadinami audiniai, turintys sudėtingą austinį raštą. Stakles jų gamybai dar XIX amžiaus pradžioje išrado prancūzų išradėjas Žozefas-Mari Žakkar. Kai į audinio raštus įaudžiami sidabriniai arba auksiniai siūlai, jis yra vadinamas brokatu (parčia), o kai iš gerosios pusės išaustas reljefas, jis yra vadinamas matlasse. Ir viena ir kita žakardinių audinių rūšis gaminama iš šilko, viskozės, vilnos arba sintetinio pluošto.
 

Kirpimas

 
Prieš pradėdami darbą būtinai patikrinkite, ar audinys turi kryptį ar ne. Ne tai visada matosi iš pirmo žvilgsnio! Kartais verta pasiklausinėti ir aplinkinių. Tik nustatę kryptį galėsite dėlioti iškarpas taip kaip jose nurodyta. Visas detales kirpkite kaip profesionalūs siuvėjai – išsibraižę jas siuvėjų kreida arba sauso muilo gabalėliu ant audinio ir palikdami vienodus užleidimus siūlėms. Neužmirškite atsižymėti įsiuvų ir kišenių vietas.
 

Lyginimas

 
Žakardiniai audiniai yra labai jautrūs, todėl labai svarbu pasibandyti ant nuo kirpimo likusio gabalėlio. Nustatant termoreguliatoriaus padėtį svarbu orientuotis į pačius jautriausius pluoštus audinio sudėtyje ir lyginti iš blogosios pusės, o jei tai neįmanoma, tai naudoti lyginimo audinį. Purią apimtinę matlasse lyginame ant minkšto pagrindo (storas rankšluostis arba minkšta antklodė). Spaudimas turi būti minimalus. Drėgmė ir aukšta temperatūra gadina brokato vaizdą – blizgantys siūlai taps matiniais, todėl jis lyginamas tik sausu būdu, o termoreguliatoriaus renkenėlė turi būti padėtyje „šilkas“.

 

Pakietinimas

 
Brokatui ir panašiems audiniams tinka klijuotinis flizelinas G 785 – jis palaiko formą ir tuo pačiu metu nekietina audinio. Šis flizelinas yra lyginamas sausuoju būdu lengvai paspaudžiant vos pakaitintu lygintuvu (pozicija „šilkas“). Sunkūs vilnoniai žakardiniai audiniai dubliuojami flizelinu H 410, o atvartai ir kalnierius – austiniu flizelinu G 700. Abu šie pakietinimai lyginami garu: flizelinas H 410 per drėgną lyginimo audinį, o G 700 lygintuvu su garu.
 

Siuvimas

 
Plonų ir švelnių audinių detalės siuvamos universalia adata Nr. 70 arba 80, o stori (vilnoniai) audiniai – adata Nr. 90. Dygsnio ilgis priklauso nuo audinio storio – lengviems ir ploniems audiniams apie 2 mm, storiems su reljefu – apie 2,5 – 3 mm. Atminkite, kad kuo ilgesnis dygsnis, tuo labiau tikėtina, kad audinys „rauksis“ per siūles ir tada nepavyks jo išlyginti! Siuvimui geriausia naudoti poliesterinius siūlus.
 

Priežiūra

 
Žakardiniai audiniai, tame tarpe ir matlasse bei brokatas neskalbiami – juos reikia atiduoti į valyklą!

 

Patarimas

 
Struktūriniuose audiniuose sunku apmėtyti kilpas, todėl iš gerosios ir blogosios kilpos pusių padėkite po gabalėlį pagal spalvą atrinktos organzos, pasiūkite kilpas, o vėliau kruopščiai apkarpykite pagal siūles.
 

Danutė