Audiniai su elastiniais siūlais

 
Šie audiniai puikiai tempiasi ir laiko formą tuo pačiu metu. Tai vyksta todėl kad šalia natūralių/sintetinių pluoštų į juos įaudžiamas elastinis siūlas elastanas. Tokie audiniai gali temptis tiek skersine tiek išilgine kryptimi, tiek abiem kryptimis vienu metu (bielastiniai audiniai). Tai yra patogiau nes jei audinys tempiasi kuria nors viena kryptimi, tai detales reikia kirpti taip, kad jos temptųsi skersai.
 

Kirpimas ir lyginimas

 
Priklausomai nuo kokybės elastiniai audiniai skalbiant ir lyginant gali trauktis iki 5 – 10 %. Šią savybę reikia turėti omenyje apskaičiuojant medžiagos išeigas. Prieš kirpdami būtinai palyginkite per drėkinamąjį audinį arba lygintuvu su garais. Galima ir išskalbti, jei tai leidžiama naudojimo instrukcijoje. Elastiniai audiniai lyginami silpnai arba vidutiniškai įkaitusiu lygintuvu prieš tai pabandžius su atraiža.
 

Siuvimas

 
Iškirptų detalių susiuvimui naudojama speciali adata. Tam, kad gaminio siūlės būtų elastingos detales nukerpame zigzago pavidalo siūle (dygsnio plotis 0,5 – 1 mm, ilgis 3 – 4 mm) arba siuvame specialia elastine siūle (būna aprašyta siuvimo mašinų instrukcijose). Apačios palanka apsiuvama dviguba siuvimo mašinos adata. Gerojoje pusėje bus matomos 2 lygiagrečios tiesios siūlės, o blogojoje pusėje – zigzago pavidalo siūlė. Sekite siūlo įtempimą – jis neturi būti per tamprus.
 

Priežiūra

 
Elastinius vilnonius ir šilkinius audinius geriausia atiduoti į cheminę valyklą. Maišyti audiniai iš medvilnės, lino, viskozės, sintetinių pluoštų ir elastano skalbiami, tačiau tai reikia daryti labai atsargiai ir naudoti minkštas skalbimo priemones. Vandens temperatūra priklauso nuo to, su kokiais pluoštais sumaišytas elastanas. Elastingi medvilniniai audiniai skalbiami 60 laipsnių vandens temperatūroje, o kitais atvejais vandens temperatūra neturi viršyti 30-40 laipsnių.

 

 

Danutė