Aksomas

 

Iki pat Vėlyvųjų viduramžių aksomas buvo prieinamas tik aukštiesiems visuomenės sluoksniams – juk jo gamyboje naudoti brangūs šilkiniai siūlai. Šiandien aksomas audžiamas ir iš kitų pluoštų – medvilninių, viskozinių, sintetinių ir tai nei kiek nemenkina išties karališko audinio vertės, bet suteikia jam papildomo tvirtumo ir supaprastina priežiūrą.
 
Skirtumas tarp aksomo ir panaksomo yra tas, kad plonytis aksomo plaušas yra statmenas pagrindui, o panaksomo – prigludęs prie jo.
 

Kirpimas

 
Aksomo plaušas eina viena kryptimi ir tai būtina žinoti kerpant. Jei pabrauksite ranka palei audinio pakraštį pagal plaušo kryptį, tai jis priglus lygiai, o jei prieš – pakils. Svarbu visas iškrpų detales dėlioti viena kryptimi – arba prieš plauką arba pagal jo kryptį. Kai aksomo plaušas pakankamai didelis, iškarpos dedamos prieš plaušo kryptį. Tai reiškia,kad gatavame gaminyje plaušas bus nukreiptas iš viršaus į apačią. Panaksomas kerpamas tik pagal plaušo kryptį.
 

Detalių kontūrai ir atžymėjimas

 
Pradžioje pabandykite perkelti iškarpų piešinį ant aksomo atraižos kopijavino popieriaus ir ratuko pagalba. Jei iš gerosios pusės plaušas prisispaudžia, tada teks perkelti iškarpas siuvėjų kreidos arba muiliuko pagalba.
 

Lyginimas

 
Aksomas yra ypatingai jautrus audinys, todėl būtina pamėginti palyginti atraižą. Kad plaušai nelūžinėtų ar nepriglustų padėkite aksomo atraižą arba iširptą detalę plaušais į viršų, o ant jos kitą detalę plaušais žemyn. Lyginant vienos detalės plaukeliai susijungs su kitos detalės plaukeliais ir nelūžinės. Pagrindui naudokite storus rankšluosčius ar veliūrą. Spaudimas lyginant turi būti minimalus. Lygintuvo temperatūra priklauso nuo plaušo sudėties. Medvilninis aksomas lyginamas karštu lygintuvu, o šilkinis, viskozinis ir sintetinis vos pašildytu. Visas aksomo rūšis pageidautina lyginti iš blogosios pusės. Nesant tokios galimybės lyginama iš gerosios pusės per minkštą plaukuotą tarpinį audinį. Medvilninį aksomą galima lyginti su padrėkinimu, visus kitus – tik sausai!!!
 

Pakietinimas

 
Aksomo dubliavimui idealiai tinka flizelinas G785, Jis yra prilyginamas sausai ir vos prispaudžiant. Lygintuvo termoreguliatorius turi būti padėtyje „Šilkas“.
 

Siuvimas

 
Aksomo detalės susiuvamos plonais siūlais ir plona adata Nr. 70 arba Nr. 80, o panaksomas su trikotažo pagrindu – trikotažo adata. Dygsnio ilgis – 2,5 mm. Susiūnant „plaušą prier plaušo“ iškarpų detalės lengvai pasislenka, todėl jas reikia sudėti statmenai siūlės linijos atžvilgiu ir sudaigstyti iš abiejų pusių smulkiais dygsniais. Prieš apmėtant kilpas, po audiniu ir virš jo padedame po gabalėlį organzos, kurie prisiuvami prie kilpos. Baigus kilpas nereikalingas audinys kruopščiai apkerpamas kuo arčiau dygsnių.
 

Priežiūra

 
Medvilninio ir sintetinio aksomo gaminius galima skalbti prieš tai išverčiant į kitą pusę. Viskozinis ir šilkinis aksomas valomas cheminėje valykloje.
 

Patarimai

 
Ilgalaikiam saugojimui skirtas aksomas vyniojamas ant storo kartono vamzdžio. Pakuodami aksominius rūbus į lagaminą suskite juos į rulonėlius ir perdėkite plonu rūkomuoju popieriumi – tai geriausias būdas išvengti medžiagos lūžių.
 

Danutė